Alıçın faydaları

Alıç eski zamanlarda doktorlar tarafından ilaç olarak kullanılmaktaydı. Dikenli ve bodur ağaçlarda yetişen alıçın sağlık açısından da bir çok faydası bulunmakta. Eski zamanlarda şifa niyetine kullanılan alıç hakkında insanların kafasında çeşitli soru işaretleri var. Alıç meyvesi nasıl kullanılır, alıçın faydaları nelerdir, sarı alıçın faydalarıalıç yaprağının faydaları gibi… sizde tüm bu soruların cevaplarını merak ediyorsanız doğru yerdesiniz.

Alıç meyvesi geçmişten günümüze kadar bir çok sağlık sorunun tedavisinde şifa niyetine kullanılmaktadır. Dikenli bodur ağaçlarda yetişen alıçın bir çok çeşidi bulunmaktadır.  Esas bölgesi Kuzey Avrupa bölgesi olan alıçın, kırmızısı, turuncusu ve sarısı bulunmaktadır.

İşte alıçın faydaları…
Alıç 1. YY ‘da  doktorlar tarafından kalp hastalıkları tedavisinde kullanılmaktaydı. Eskiden ilaç niyetine kullanılan alıç,  şimdilerde pek fazla tüketilmiyor.  Alıçın faydalarını öğrendikten sonra alıç meyvesini evinizden eksik etmeyeceksiniz.

Stresi azaltır
Yapılan bilimsel araştırmalar sonucunda alıç meyvesinin çekirdeklerinin sakinleştirici etkisi olduğu ortaya çıkmıştır.  Aynı zamanda alıç, kişilerde oluşan endişeyi kaygı halini ve vücuttaki ağrıyı hafifletmeye de yardımcı olmaktadır.

Tansiyonu düşürücü etkisi
Yapılan diğer bir bilimsel araştırmalarda ise alıç meyvesinin yüksek tansiyonu düşürücü etkisi, aynı zamanda şeker hastaları için tansiyonu dengeleyici etkisi olduğu söylenmektedir.

Yağ yaktırır 
Alıç meyvesinin metabolizmayı hızlandırıcı etkisi bulunduğundan yağ yakıcı etkisinin de olduğu bilinmektedir.

Hastalıklardan koruyor 
Mevsiminde düzenli olarak bir avuç kadar tüketilen alıçın neredeyse tüm hastalıklardan koruyucu etkisi olduğu söyleniyor.  Alıç bitkisinin  harika bir antioksidan kaynağı olduğunu belirten uzmanlar,  bağışıklığı güçlendirerek hastalıklardan kısa süre içerisinde kurtarıcı etkisi bulunduğunu da belirtiyorlar.

İshali hızlı bir şekilde iyileştirir 
Alıç küçük bir meyve olmasına rağmen posa açısından da zengindir. Aynı zamanda potasyum kaynağı olan bu meyvenin ishali hızlı bir şekilde iyileştirici etkisi bulunmaktadır.

Hazımsızlık ve mide ağrılarına son veriyor
Yukarıda bahsettiğimiz ve meyvenin buruk bir tada sahip olmasına neden olan bu taneler aynı zamanda midenin de düzenli çalışmasını destekliyor ve hazımsızlık, mide ağrıları gibi problemlere son veriyor.

”Milliyet Gazetesi”