Delice Doğal Kaynak Tuzu

*Kaynak Tuzlar; yeraltındaki hareketli suların, kaya tuzu yatağından geçmesi sonucu bu tuzu eriterek iyon halinde bünyesine katması sonucu oluşur. Kaynağından, hiçbir işlem görmeden sera tipi özel havuzlarımız da kristalize olmaktadır. ‘doğal kaynak tuzu’nu , halkımız yeterince bilmemekte ve tanımamaktadır.

*Dünya genelinde, ‘doğal kaynak tuzu’ yatakları çok az sayıda ülkede bulunmaktadır, dolayısı ile değerli bir üründür . Bu ihtiyaçtan dolayı, amacımız; doğal olan ‘Delice’lim doğal kaynak tuzu’  halkımıza tanıtmak ve benimsetmek, ayrıca kaliteli bir sunum ile insan sağlığına hizmet etmektir.

*Doğada var olan doğal tuz’da 84 element bulunuyor, insan bedenindeki tuz da aynı doğadaki tuz gibi 84 elementten oluşmakta.Doğa aslında doğal olan her şeyde ihtiyaçların tamamını sağlıyor! Bedeninizde tuz olmasaydı hiçbir şeyi düşünemeyeceğinizi biliyor muydunuz?

* ‘‘T.C Sağlık Bakanlığı İyotlu Tuz Tüketimini Öneriyor’’ Doğal kaynak tuzumuzun içerisinde doğal iyot minerali bulunmaktadır,

* Hamilelik de Gebelikte iyot eksikliği, hipotiroidi – yani tiroid hormonlarının az olması sorununu yaratır; bu da anne karnında bulunan bebeğin sağlıklı beyin gelişimini olumsuz yönde etkileyebilir.Ayrıca bildiğiniz gibi bir bebek anne karnında tuzlu suyun içerisinde yaşar. Bu sadece o bebeği saklamak için değil aynı zamanda beslemek içindir de. Bu yüzden anne bebeğin büyüklüğüne göre sürekli bu suyu değiştirmek zorundadır. Bu genel olarak bilinen olaydır. Özellikle bebek beş aylık olduktan sonra hemen hemen her iki günde bir, bu suyu değiştirmek zorundadır.Eğer değiştiremez ise bebek ana rahminde zehirlenir.Bilinmeyen ise şudur. Eğer anne yeterince su içmez ve tuz yemez ise, bu suyu nereden alıp bebeğin yaşaması için gereken ortamı hazırlayacaktır.

* Zeka gelişimi için gebelik ve emzirme dönemin de iyot eksikliği yaratabileceği ciddi sorunlar nedeni ile çok fazla önem taşıyor.Önlenebilir zihinsel geriliğin de başlıca nedeni iyot eksikliğidir.İyot oranı diğer tuzlar da tebliğ gereği yapay iyot zorunluluk oranı 0,8mg/kg iken doğal kaynak tuzumuzda bu oran kendiliğinden doğal olarak  1,23mg/kg dir.

* Türk gıda kodeksi tuz tebliğine göre tuzlarda 5 tane ağır metal bakılması ve belli değerlerin altında olması gerekiyor. Gıda tarım ve hayvancılık bakanlığından alınan analiz raporuna göre bu ağır metaller hiçbiri doğal kaynak tuzumuz da  tespit edilememiştir.

* Vanadyum İlk olarak, diş ve kemik gelişimi için gerekli olduğu tespit edilmiştir. Vanadyumun karbonhidrat metabolizmasında önemli bir rol oynadığı da kayıtlar arasındadır.

* ‘‘Erimeyen Madde Oranı 0’’ Ne demek ? Delicelim doğal kaynak tuzumuz SIVI halden kendiliğinden buharlaştırılarak elde edildiği için sağlığımıza zarar veren (Tortu, Silis vb) maddeler bulunmaz.%100 erir ve çözülür.

* Delicelim Doğal Kaynak Tuzumuzun içinde doğal %41,8 oranında sodyum vardır.Geri kalanı 84 mineralden oluşur, yer altı tuz kayalarından tuzluluğunu alır, kaya tuzlarından en büyük farkı ise doğal iyot içerir ve erimeyen madde oranı ‘0’ dır.